Yaşam

Mavi Yemiş’e Kadınlar Büyük İlgi Gösteriyor

Mavi yemiş olarak bilinen meyvenin öğretim üyesi Çelik’in hayat felsefesi haline getirmiş olan ve kadınların çok fazla ilgi gösterdiği dokuları yenileyen taze ve güzel görünen bir cilde sahip olmalarını sağlayan meyve olarak kadınların bu meyveyi çok yoğun bir şekilde ilgi gösterdiğini belirtti. 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof Dr. Hüseyin Çelik’in vermiş olduğu röportajda belirlenen bazı illerde başta Trabzon, Sakarya, Giresun, Ordu, Rize, Samsun olmak üzere buralarda deneme bahçeleriyle mavi yemişlerin yaygınlaştırılması için faaliyetler sağlanmıştır. Halk içeresinde yaban mersini olarak bilinen bu meyve özellikle kadınlar tarafından çok büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Amerika’da ise mavi altın ismiyle bilinen ve dikkat çeken bu meyve 800.000 ton mavi yemiş üretimi ile rekor bir sayıya ulaşmıştır.

Ülkemizde Maviyemiş Üretimi Artırılmaya Çalışılıyor

Mavi yemiş olarak bilinen meyvenin ülkemizde artırılması çalışılarak ve bu arttırmanın Çelik tarafından belirtildiği, Türkiye’de ise 18 yıl önce başlanan çalışmalarla birlikte yıllık olarak 5000 ton üzerinde üretime ulaşıldığını ve mavi yemişin üretim biriminin ise her yıl artırılması ya ve alternatif olarak ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor şeklinde belirtti. Üniversite olarak araştırma ve deneme sahasında ise kurulan mavi yemiş bahçeleri hasat vermeyi bu yıl tamamladı. Şeklinde ilave etti. Tam bir enerji deposu olan mavi yemiş Karadeniz bölgesinde isim olarak yaban mersini, lipaka isimleriyle bilinmektedir. Bu meyvenin antioksidan etkisi bulunmaktadır. İçerik olarak yüksek bir şekilde antioksidan içermektedir. Tüketim olarak ise birçok kişi tarafından hayat tarzı haline getirilmiş olan bir meyvedir. Bu nedenle uzmanlar bu meyveyi önermektedir.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu