Ekonomi

Borsalarda 294.000 fındık işlem görmeye başladı

2018 yılının ağustos ayından başlayıp 2019 yılının mart ayına uzanan süreç içerisinde tam iki yüz doksan dört bin adet fındığın ticaret borsalarında işlem gördüğü kayıt altına alındı. Yazılı bir açıklamayla kayıt altına alınan fındıkları bildiren Giresun Ticaret Borsası 1 Ağustos 2018 gününden 31 Mart 2019’a kadar olan tarihler arasında ülke çapında fındık üretilen tam 21 adet bölgede toplamda 294 bin 330 adet fındığın kayıt altına alınmış olduğunu duyurdu. Borsalarca fındık üretilen bölgeler arasında en fazla fındığın kayıt altına alındığı şehrin Ordu olduğu bildirilirken, Ordu’yu Sakarya ve Giresun takip etti. İlgili tarihler arasında Ordu ili kapsamında üretilen fındıklar 79 bin 484 ton iken bu sayı Sakarya’da 77 bin 984 ton, Giresun’da ise 29 bin 310 tondur.

TOHUM VE GÜBRE FİYATLARI

Şüphesiz ki fındık üretimini etkileyen en önemli faktör tohum ve gübre fiyatlarıdır. Ülke ekonomisinin döviz bazında etkilendiği bugünlerde fındık üretimi de geçmişe nazaran azalmaktadır. Bugün yaklaşık 700 bin hektar alanda üretim sağlanan fındık 2002 yılıyla kıyaslandığında üretim alanı artsa bile üretilen ton miktarı azalmıştır. 2002 yılında 550 bin hektar alanda 600 bin ton üretilmiş olan fındık borsa kayıtlarına göre seneler geçtikçe dalgalanmalı olarak artıp azalmış lakin üretilen fındıktan alınan verim istikrarlı bir biçimde azalmıştır.

Fındığın Fiskobirlik fiyatı 2018 yılında 8-15 TL arasında değişmiştir. Türkiye’nin fındık üretiminde ilk sırada olduğu ve de dünya fındık piyasasında %70 bir paya sahip olduğu düşünülürse Türkiye’de fındık üretiminden alınan verimin azalması dünya çapında fındık ile işlem gören pek çok sektöre etki ediyor. Bu noktada fındık borsalarına düşen görev kullanılan gübre ve tohumların kalitesini sorgulayıp fındıktan alınacak verimin arttırılmasını sağlamaktır.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu