Teknoloji

Blackberry büyük temizliğe devam ediyor

Akıllı telefonların öncülerinden olan ve bir zamanlar çok popüler olan Blackberry, bünyesinde barındırdığı uygulamalarda resmen geniş kapsamlı bir temizliğe başladı. 31 Mayıs’ta Blackberry Messenger’ın kapanacağını duyurması zaten çok büyük bir yankı uyandırmıştı ki daha bu yankılar bitmeden şok bir gelişme yaşandı. Blackberry bu sefer 4 uygulamanın daha fişini çekeceğini açıklayarak kullanıcılarına büyük bir şok daha yaşattı. Productivity Tab, Power Center, Notable ve Device Search uygulamalarının durdurulma tarihinin 30 haziran olduğunu açıkladı yetkililer. Blackberry kullanmayanlar için pek tanıdık olmayan bu uygulamaların satış ve geliştirme işlemleri zaten Şubat 2018’de Blackberry tarafından durdurulmuştu.

NEDEN BÖYLE BİR HAMLEYE İHTİYAÇ DUYULDU?

Dokunmatik akıllı telefonların daha fazla revaçta olduğu günümüzde, Blackberry kullananlara pek az rastlanıyor. Blackberry’nin de uygulamalarında böyle bir hamle yapması akıllara pek çok soru işaretinin gelmesine neden oldu. Uygulamaların durdurulması kararının açıklanması ile birlikte, Blackverry şirketinin yavaş yavaş sona geldiği konuşulmaya başlandı. Donanım konusunda kullanıcılarını pek de tatmin etmeyen şirketin, üzerinde çalıştığı başka herhangi bir model olmadığı da biliniyor. Hali hazırda piyasada olan modellerin de satışlarının hiç iyi olmadığı bilinen bir gerçek.

Nokia gibi blackberry’de bir zamanlar piyasanın en güçlü markalarından biriydi. Fakat değişen dünyaya ve gelişen teknolojilere ayak uyduramayan Blackberry, geçtiğimiz yıllarda, şirketi tekrar canlandırabilmek ve eski güçlü günlerine döndürebilmek için birkaç girişimde bulundu. Fakat başarılı olamayan bu hamleler, güçlü rakiplerin arasından sıyrılarak, Blackberry’i eski günlerindeki gücüne kavuşturmaya yetmedi.

KALDIRILAN UYGULAMALARI KULLANANLARI NELER BEKLİYOR?

Blackberry’nin durdurma kararı aldığı uygulamalar için herhangi bir yazılım güncellenmesi artık yapılmıyor. Blackberry artık bu uygulamalar için herhangi bir güvenlik düzeltmesi veya sorun çözümü hizmeti sunmayacak. 30 Haziran tarihinden önce uygulamaları yükleyen kullanıcılar ise en son güncellenmiş hali ile uygulamaları kullanmaya devam edebilecekler.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu