Yaşam

Bitkileri Sulamada 5 Altın Kural

Sulama konusunda pek çok kaynak yer almaktadır. Ben sulamayı biliyorum, başka yerden öğrenecek halim yok demeyin. Sulama konusu bitkiler için oldukça önemlidir. Eğer bitkilerinizin kurumasını ve sararıp dökülmesini istemiyorsanız mutlaka sulama konusunu derinlemesine öğrenmeniz gerekir.

Sulama Yöntemleri Hakkındaki Kurallar

  1. Bilindiği üzere dünya üzerinde pek çok farklı bitki türü bulunmaktadır. Bu sebeple bazı bitkiler suyu köklerinden emerken bazıları ise havada bulunan nem yardımıyla su ihtiyacını karşılamaktadır. Bu sebeple saksının sadece bir köşesinden sulama işlemi yapmayın. Sulama işlemini tamamladığınızda saksının her yeri ıslanmış olması gerekir. Saksıda yer alan toprağın tamamen kurumasını önleyin. Fakat sulama öncesi toprağın bir miktar kurumasına izin vermelisiniz. Çünkü bu bitkinin köklerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.
  2. Bitkilerin sulamasını insanların beslenmesi gibi düşünmelisiniz. Bu sebeple bitkileri sularken haftada sadece 1 kere bol bir biçimde sulamak yerine hafta içerisinde 2 veya 3 kere fakat az az sulamanız gerekir.
  3. Çiçeklerinizi gün ortasında güneş altında sulamamalısınız. Çiçeklerinizi akşamları ya da geceleri sulamak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Bu sayede çiçekler gün içerisinde kendileri için gerekli suyu depolama imkanına sahip olacaklardır.
  4. Bitkilerinizin hasta olmasını ve yapraklarının kuruyup dökülmesini istemiyorsanız yapraklarını olabildiğince kuru tutmanız gerekir. Bu sebeple bitkilerinizi sularken yapraklarını ıslamamalısınız. Islak yapraklara böcek ve mantar vb. parazitler gelebilir. Ayrıca mercek görevi göreceği için direk güneş ışığı aldığında yanmasına sebep olabilir.
  5. Bitkinizi sularken suyun köklerine ulaştığından emin olun. Bazı toprak türleri zaman içerisinde bitkinizi köklerini öylesine sıkı sıkıya sarar ki bitkiniz nefes alamaz. Dolayısıyla sulandığında çamur haline gelen toprak türlerinden uzak durmalısınız.
Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu