Teknoloji

Bilim insanları asılsız haberler ile başa çıkmanın yolu bulundu

Buna göre bilim insanları, yapılan asılsız haberlerle mücadele için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini belirten bir araştırma ortaya koydular. Proceedings of the National Academy of Sciences’da yapılan bir araştırmaya göre, bilgiye ulaşan insanların bu bilginin kaynağı konusundaki şüpheleri üzerine yoğunlaşılması gerektiği yönündeydi. Alınan bilginin nasıl alındığının etkilenmesine ait yeni kanıtlar gösterildi. Yapılan araştırmanın içeriğinde ayrıca sahte haberin yeni bilgi üzerinde değişim yaptırdığı yönünde yargıya varıldı.

Araştırmayı yapan bilim insanlarından biri olan ve baş yazar olarak araştırmayı yayınlayan Cornell Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Prof. Melissa J. Ferguson yaptığı açıklamada, “Edinilen bilginin yanlış veya yalan olduğunu bilmek, daha sonra bireye yönelik düşüncelerimizi ve ona karşı davranışlarımızı şekillendiren ve etkin hale getirebilecek kalıcı zararlı etkilere sahip midir? Yaptığımız tüm çalışmalar, haber kaynaklarının itimat düzeyini sağlamanın yalan ve yanlış haberlerle yapılacak olan mücadele için doğru tespit olduğunu gösteriyor.” ifadelerinde bulundu.

TOPLAM YEDİ ARAŞTIRMA YAPILDI

Ferguson ile birlikte araştırmayı yapan çalışma arkadaşları, yaklaşık olarak 3.100 katılımcıyla birlikte yedi tane araştırma yaptılar. Yapılan bu araştırmalar özelinde, başkalarına ait edinilen yeni bilgilerin gerçek olup olmadığı, gerçeğe yakın ve uygun değerinin, bildirilen duygunun ve samimiyet düzeyin otomatik olarak reaksiyonları nasıl etkilediği araştırıldı. Bu çalışmada ayrıca video oyunları ve insanların grup içi tartışma ve çatışmaların anlatıları kullanıldı.

Kevin adına bireyin yer aldığı çalışmaya kadar uzanan araştırmada katılımcılar, Kevin’ı değerlendirdi. Buna göre Kevın, sağlanan bilgiye yöneltilen davranışların değişimini gözlemlemek amaçlı olarak değerlendirmeye tabi tutuldu. Deneylerin birinde Kevin, pozitif tarif edilirken sonra katılımcılara Kevin’ın eşine şiddet uygulamaktan ötürü ceza aldığı söylendi. Polisin kayıtlarınca iletilen bu bilgi neticesinde katılımcılar Kevin’a karşı negatif tutum aldılar. Ancak bu resmi bilginin Kevin’ın eski sevgilisinin bir arkadaşınca sağlandığı ifade edilmesine rağmen katılımcılar Kevin’a ait pozitif tutumlarının değişmediği gözlemlendi.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu