Sağlık

Besin Alerjilerine Karşı Dikkat!

Besin alerjisi, bağışıklık sistemimizin besinler içerisinde yer alan proteinlerin vücudumuz içerisinde bir tehdit olarak görülmesi sonucu besinlere karşı antikorlar üretmeye başlamaktadır. Genetik yapı ve yatkınlıklarımız da besin alerjilerine neden olmaktadır. Besin alerjileri genel olarak çocukluk dönemlerinde başlamaktadır. Anne sütünde yer alan besin ögeleri ile bebeklerde besin alerjisi gelişebilmektedir. Genel olarak besin alerjisi yumurta, yer fıstığı, ceviz, soya, inek sütü, balık, fındık, fıstık, kabuklu deniz ürünleri, buğday ve susama olabileceği gibi pek çok farklı besine karşı gelişebilecek bir durum olarak değerlendirilebilir. Bu besinlere karşı oluşabilecek reaksiyonlar kaşıntı, ciltte kızarıklık, ishale ve yemek borusunda ödeme sebep olabilmektedir.

Ayrıca besin alerjisi ve besin intoleransı birbirine karıştırılmaması gereken bir durumdur. Her iki durum karşısında da kusma, ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ancak besin alerjisi, vücudumuzun besinlerin içerisinde yer alan proteinlere karşı verdiği tepki iken besin intoleransı ise vücudumuzda yer alan enzim eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Besin Alerjinizin Olduğunu Düşünüyorsanız Besin Günlüğü Tutun

Besin alerjisinde tanı koyabilmek için hastanın hayat öyküsü oldukça önemlidir. Hangi besinleri tükettiğiniz ve bu besinlere vücudunuzun nasıl tepki verdiği gözlenmelidir. Bu bağlamda doktorunuzu doğru yönlendirebilmeniz için besin günlüğü tutmanız gerekmektedir. Tükettiğiniz besinin içeriği, ne kadar sürede hangi belirtilerin ortaya çıktığı, ne kadarlık bir sürede sorunun düzeldiği ve aynı besin tekrar tüketildiğinde aynı belirtiler ortaya çıkıyor mu şeklinde not alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu