Dünya

Belçika’da Kadınlara Başörtü Yasağı

Dünyanın farklı birçok yerinde Müslümanlar yaşamakta olup Avrupa özellikle farklı ırklardan Müslümanların yaşadığı çoğunluklu yerlerden biridir. Özelliklere Avrupa’da kadınların başörtüsüne yönelik kısıtlamalar gündemdeyken bugün bir yasak haberi de Belçika’dan geldi.

Belçika’nın Flaman bölgesi için alınan kararda okullarda öğretmenlerin ve de öğrencilerin dini sembol içeren herhangi bir giysi giymesi yasaklandı. Bu noktada Belçika’da mayıs seçimlerinin ardından Hristiyan Demokrat Partisi, Yeni Flaman Partisi ve Liberal Demokrat partileri kararın uygulanması noktasında ortak görüş beyan ettiler. Kararın alınmasına nede olarak ise okullarda daha serbest ve tarafsız bir ortam oluşmasına katkıda bulunmak olarak gösterildi.

Belçika’da Kısmi Yasak Vardı

Müslüman kadınların başörtülerine yönelik kısmı yasakların uygulandığı Belçika’da halen süren uygulamalarda zaten birçok bölgede bu yasak sürmekte olup yeni alınan karar ile Flaman bölgesi de bu yasaklı alanlara katılmış oldu. Yeni alınan kararda hükümet ile bu konuda ortak anlaşma sağlanması sonucu okullarda başta başörtüsü olmak üzere türban, peçe, kipa ve diğer tüm dini sembollerin kullanılmasına yasak getirilecek.

Ülkede ilk yasak 10 yıl önce Anvers’te uygulanmaya başlamıştı. Müslümanların ise karar tepkisi devam ederken son zamanlarda birçok Avrupa ülkesinde bu tür yasak kararlarının sık alınmaya başladığı da dikkatleri çekiyor. Özellikle Belçika’da yasağa karşı çıkan Yeşil Sol Parti tarafından yapılan açıklamada bu kararın birçok öğrenciyi okula gitmekten alı koyacağını öne sürüldü. Karara ilişkin itirazlar mahkemeye taşınacak.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu