Sağlık

Bebeklerde İri Göz Tansiyonun Habercisi Olabilir

Yeni doğan bebeklerde fazla önemsenmeyen göz hastalıkları, sonraki dönemlerde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Özellikle iri gözlü bebeklerin çok yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bir an evvel bu durum karşısında tedavi sürecine başlanması gerektiği vurgulandı.

Bebeklerde görülen iri göz, ileriki zamanlarda tansiyonun habercisi olabileceği de aynı şekilde uzmanlar tarafından ifade edildi. İri gözlere sahip bebeklerin muhakkak erken dönemlerden itibaren tedavi sürecine başlanması gerektiği tüm otoriteler tarafından savunuluyor.

Bebekler birçok duyusunu anne karnındayken öğrenir. Ancak görme duyusu anne karnında değil, doğduktan sonra kazanılan bir duyudur. Bu bakımdan yeni doğmuş bebeklerde göz sağlığı çok önemlidir. Gözler en hızlı ilk 36 ay içerisinde gelişimini tamamlıyor. Bu süreç oldukça önemli. Alınması gereken önlemlerin bu dönemlerde alınması gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla çocuğun ileriki dönemlerde gözden yana sıkıntı çekmemesi için ilk üç sene içerisinde gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

 

İlk sene muayene şart

Yeni doğmuş bir bebeğin ilk göz muayenesi ilk bir sene içerisinde mutlaka yaptırılmalı. Göz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Alimgil yaptığı açıklamada, birçok göz probleminin ileriki dönemlerde ortaya çıkmasını engellemek için ilk bir sene içerisinde yapılan göz muayenesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Alimgil yaptığı açıklamada, erken teşhis ve tedavi ile körlüğün dahi engellenebileceğini savundu.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu