Sağlık

Bayramdan Sonra Beslenme Alışkanlıkları

Kurban Bayramının sona ermesi ile birlikte yeme alışkanlıkları da 4 günlük rutin ile sona erdi. Özellikle bayramlarda ve diğer önemli günlerde kısa süreli olsa da değişen yeme alışkanlıkları telafi edilebiliyor. Özellikle şeker ve karbonhidratın arttığı bu günlerde yediklerinizi doğru yeme alışkanlıkları ile telafi etmek mümkün. Bu aşamada vücudun eski düzenine kavuşası ve yüksek miktarda alınan fazla şeker, karbonhidrat ve proteinin normal düzenine gelmesi için özellikle Kurban Bayramı sonrasında kırmızı et yerine beyaz et tercih edilebilir. Şerbetli tatlı ve içecekler tercih edilmişse bu durumda ise bu gıdalardan az mümkünse hiç tüketmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ekmeği Azaltmak Yanlış Olabilir

Özellikle bayramda kilo aldığını düşünenlerin ilk başvurduğu yöntemlerden biri de ekmeği azaltmak olduğu biliniyor. Özellikle bu durumda hemen ekmeği kesmek çoğu kişide tatlı ihtiyacını arttırırken daha fazla yanlış beslenmeye iteceği ifade ediliyor. Buna göre ekmek olarak tam tahıllı buğday ya da diğer tahıl ağırlıklı ekmeklerden tüketmek iyi bir karbonhidrat kaynağı sağlamaktadır. Aynı zamanda kaliteli karbonhidrat alımı için bulgur ya da diğer buğday gibi yiyecekler tercih edilebilir. Bayramdan sonra yoğun mesai yapan bağırsakların da düzene girmesi için mutlaka yeşil yapraklı sebzeler ve lif alımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca hem yazın sıcak günlerinden kaybedilen sıvı miktarını arttırmak hem de metabolizmanın düzene girmesi için bol su tüketimi de oldukça önem arz etmektedir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu