Sağlık

Bayramda Beslenme Önerileri

Ülkemizde bayram kutlamaları bayramın üçüncü günü de devam ederken uzmanlardan özellikle Kurban Bayramı için vatandaşlara dikkatli beslenmeleri yönünde tavsiyeler veriliyor. En çok besin tüketiminin yapıldığı özel günlerden olan Kurban Bayramı’nda da aşırı ve sağlıksız beslenme vatandaşlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Şeker, tatlı ve et tüketiminde aşırıya kaçılmaması uzmanlar tarafında önerirken beslenme ipuçları da veriliyor. Bu noktada uzmanlar, kırmızı etin protein, çinko ve B6, B1 vitaminlerinde zengin olduğunu vurguluyor. Fakat yine de etin de tüketiminde önemli sayılan birtakım hususlar bulunuyor.

Pişirme Yöntemi Önemli

Etin pişirilmesi sırasında sık yapılan yanlışlardan biri de yağ eklenerek yapılan pişirme işlemi olarak gösteriliyor. Uzmanlar etin içeriğinde zaten yüzde yirmiden fazla yağ olduğuna dikkat çekiyor ve yağ eklenerek kızartılan etin kolesterol oranını yükselttiği ifade ediliyor. Ayrıca yine uzmanların önerdiği bir başka unsur ise etin haşlama, fırın ve ızgarada pişirme yöntemleri ile yapılması. Ayrıca kırmızı ette E ve C vitaminleri de bulunmadığından pişirilirken mutlaka sebzeler ile birlikte pişirilmesi öneriliyor. Etlerin sebzeler ile birlikte tüketilmesi vücuttaki demirin emilimini de hızlandırırken yemeğin yenme saati de sağlıklı tüketim yapmak açısından önem arz ediyor. Bu noktada uzmanlar etin en doğru yeme saatinin öğlen saatleri olduğunu açıklarken akşam yemeklerinde ise bireylerin daha çok sebze ve baklagiller grubundan posası yüksek yiyeceklerin tercih edilmesini öneriyor. Son olarak sıcak havalar da dikkate alınarak en az 2 litre su tüketilmesine dikkat çekiliyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu