Yaşam

Bayram Yolculuğuna Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

Uzun yolculuklarda özellikle migren türü hastalıklara sahip kişiler, sık sık değişen hava koşulları yanı sıra yolculuk esnasında aniden değişen basınç etkisinden kaynaklı olarak etkilenebilir. Hava toplanan yağış bulutlarından kaynaklı oluşan sıkıntı, öncelikle görsel yakınmaya ardından da şiddetli bir baş ağrısına dönüşebilir. Görsel yakınma olayları, görüş alanınıza yandan giren parlak yansımalar veya baktığınız noktalarda net görememe gibi durumlarıdır. Bu gibi durumlarda buzlu camların arkasından bakıyormuş gibi ya da cam arkasından manzara izliyormuş gibi bozukluklarda meydana gelebilmektedir. Baş ağrısı veya ağrının geçmesi sonrasında kafa derinizde acı biber sürülmüş gibi bir yanma şeklinde aşırı duyarlılık meydana gelebilir. Bu durumlar sonucunda hemen migren ağrısı için uzman hekim tarafından verilmiş olan ağrı kesici ilacınızı alıp serin ve karanlık bir ortamda bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

Yolculuk Öncesinde Tansiyonunu Kontrol Edin

Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, genel olarak diğer tansiyon hastaları ile aynı ilaçları kullanma eğiliminde olabilirsiniz. Fakat değişmekte olan iklim şartlarından beslenme tutumlarınıza kadar pek çok tıbbi sorunlardan kaynaklı ilaç kullanımınız gün içerisinde tansiyon değerlerinizi etkilemektedir. Genel olarak doktorlar tansiyon değerlerinizin yükselmesinden çok düşmesinden korkar. Bu sebeple tansiyon hastaları ayaklarını bir yere çarpmaktan tutun ishal benzeri pek çok sorunun tansiyon değerlerinizi etkileyebileceğini asla unutmamalısınız. Seyahat ederken ya da günlük yaşamınızın dışında ortaya çıkacak yeni durumlarda sabah ve akşamları tok karna tansiyon değerlerinizin takibini yapmanız gerekir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu