Sağlık

Bağışıklık Sisteminizi Kışa Hazırlayın!

Detoks “temizlik ve arınma” anlamına gelir. Detoks yapabilmek için ilk adım; zararlı toksinlerin vücudumuza girmesini engellemektir. Başka bir deyişle, sigaradan ve aşırı alkolden uzak durmalı, ızgara yiyecekleri yemeli ve bilinmeyen katkıları olan yiyecekleri yememeliyiz.

Salman, ıhlamur, kuşburnu, zencefil ve adaçayı gibi geleneksel bitki çaylarının mevsimsel geçişlerde tercih edildiğini ve kışın olumsuz hava koşullarından korunmak isteyenlerin rahatlıkla kullanabileceğini uzmanlar söylemektedir. Bağışıklık sistemimizi kış ayları için hazırlamak oldukça önemli…

Egzersiz, hastalıkların önlenmesinde büyük öneme sahiptir. Düzenli egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirir ve virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Kaliteli uyku sağlığımız için içme suyu kadar önemlidir. İyi uykunun ana ölçüsü, sabahları enerjik olarak uyanmak ve gün boyunca iyi hissetmektir. Düşük uyku kalitesi performansı düşürür, konsantrasyonu bozar, bağışıklık sistemini zayıflatır.

Vitamin Takviyesi Şart!

Tam tahıllı gıdalar, karbonhidratlar, proteinler ve yağlar dengelidir. Sigara, alkol ve şekerden kaçınmak gerekir. Antioksidanları alarak vücudu temizlemek gerekir. Antioksidanlar, hücre yok edici maddeleri, serbest radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, narenciye, domates, brokoli antioksidanları bakımından zengindir. Taze ve mevsim sebzeleri ile meyve yiyerek vücudu hazırlamak gerekir.

Değişen mevsim aralarında daha sık hasta oluruz. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi kış aylarında çok önemlidir. A vitamininin bağışıklık sistemindeki rolü yüksektir. A vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu