Ekonomi

Artan maliyetler nedeniyle ekmeğe zam yapıldı

Temel besinlerimiz arasında yer alan ekmek satışında uzun süreden beri artış bekleniyordu. Hükümetin müdahalesi ile bir kaç kez artış talep etse de fırıncılar odası bu talep gerçekleştirilmemişti. Seçim sonrası öncelikle Başkent Ankara daha sonrada İzmir’ de ekmek fiyatlarına zam geldi. Fırıncılar odasından yapılan ekmek zammı vatandaşlar tarafından tepki çekse de ülkenin ekonomik koşullarına bağlı olarak bu zammın kaçınılmaz olduğuna yer verildi. Bu ekmek zammının kaçınılmaz olduğu ve bir kaç kez ertelenmesine rağmen sonunda gerçekleşti.

ZAM KARARI ÇOK DOĞRU

Ekmeğe yapılan zamlar Ankara ve sonrasında İzmir illerinde gerçekleşti. Bakalım bu zam zincirine İstanbul ne zaman katılacak. Ankara’da ekmek satışı zam öncesi 1 TL iken şimdi 1.25 TL oldu. İstanbul İlinde ise ekmeğin satış fiyatı halen 1.25 TL. İzmir’de ise ekmek gramajına göre 1.50 ile 1.25 TL arası satılmaktadır. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte pide satışının da yapılacağı ve 300 gr olacak pidenin satış fiyatının ise 2.50 TL olacağı İzmir Fırıncılar Odası Başkanı tarafından açıklandı.

Ekmek girdileri olarak kabul edilen un, maya ve işçiliğinde zamda etkili olduğu fırıncılarında bu zammı gerçekleştirme de haklı gerekçelerinin olduklarını yansıtmaktadır. Ekmek zammının Ankara sonrası İzmir ve takibinde de İstanbul’da olması ülkenin genelinde de ekmeğe zam yapılacağının bir göstergesidir. Ramazan ayına girmeden önce enflasyona bağlı olarak ekmeğe yapılan zammın diğer gıda ürünlerinde de zammı getireceği ve halkın alım gücünü etkileyeceği bilinmektedir. Ekmeğe yapılan bu son zam ekmekte % 15′ lik bir artışa sebep oldu. İstanbul’da da her an açıklanması beklenen yeni ekmek zammıyla birlikte üç büyük ilde Nisan 2019 yılında yapılan bu fiyat artışının sabit kalarak uzun yıllar sürmesi halkın temennisi.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu