Sağlık

Antibiyotik Kullanımı Konusunda Bilinçlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

300’e yakın uzman doktorun katılımı ile gerçekleştirilen kongre, Siteler mahallesinde bulunan bir otelde gerçekleştiriliyor. Ankem Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler konuşmasında Türkiye’de çok büyük bir sorun teşkil eden ve büyük bir açık yaratan bilinçsiz antibiyotik kullanımı konusuna dikkat çekerek bu açığı kapatmak istediklerini söyledi. Bilinçli antibiyotik kullanımı konusu ile alakalı olarak 34. kongreyi düzenlediklerini aktardı. Bu tür çalışmalar yaparak, doktorların antibiyotik kullanımı konusunda bilinçlenerek, kendilerine başvuran hastaları da bilinçlendirmelerini hedeflediklerini söyledi. Bu konuda sorumluluğun sadece doktorlarda değil halkında gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiğinden bahsetti. Türkiye genelinde kendi alanında uzman birçok doktorun katılımı ile gerçekleştirilen kongre doktorların kendi aralarında da bilgi alışverişlerinde bulunmaları için uygun ortam yaratıyor.

BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI HASTA EDİYOR

Yapılan istatistiklerin sonuçlarına göre Türkiye antibiyotik kullanımında 1. sırada yer alıyor. Hastalar antibiyotik kullandıkları zaman daha çabuk iyileşecekleri konusunda yanlış bir fikre sahip. Bu durumda onların sağlıklarını göz göre göre tehlikeye atmalarına neden oluyor. Çünkü gereksiz ve aşırı antibiyotik kullanımı, vücudun bağışıklık sistemine zarar veriyor. Vücut hastalıklara karşı direncini kaybettiği için, hastalıkların iyileşme süreci normalden daha uzun sürüyor. Bu şekilde devam edildiği sürece, ilerleyen dönemlerde gerçekten ihtiyacı olan hastalar için antibiyotik bulmakta zorluk çekileceği uzmanlar tarafından konuşulan konular arasında. Bu nedenle akılcı kullanım konusunda acilen tedbir alınması gerekiyor.

DAHA FAZLA ZARAR VERİYOR

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı çocuklara yetişkinlere verdiğinden daha fazla zarar veriyor. Antibiyotik direnci, akılcı antibiyotik kullanımı, cerrahi ve kritik hasta enfeksiyonları, enfeksiyon hastalıklarında epidemiyolojik değerlendirmelerin de yapıldığı kongre, pazar gününe kadar devam edecek.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu