Ekonomi

Albayrak, ekonomideki sorunların sorumlusu sadece ABD değil

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak katıldığı canlı yayın programında açıklamalarda bulundu ve mali tablolardaki olumsuzlukların sorumlusunun sanıldığının aksine ABD olmadığını, asıl sorumlunun Çin olduğunu söyledi. CNN TÜRK kanalında bir programa katılan Albayrak, birkaç ay içerisinde enflasyonda çok hızlı bir biçimde düşüşün yaşanacağını belirtirken mali tablolarda sorumlu ülkenin Çin olduğunu söyledi. Yeni ekonomik modelin lanse edildiğini ve tarihi bir dönemden geçtiklerini söyleyen Albayrak sözlerine; “2013 yılında beri ülkemiz büyük bir meydan okuma ile mücadele etmektedir.” dedi.

Cari açıkta yaşanan iyileşme ve sıfıra yaklaşmasının yanında daha olumlu beklentilerin olduğunu belirten Albayrak, konuşmasına, “Türkiye emin adımlarla ilerlemekte ve hedefine kararlılıkla ilerlemektedir” diye devam etti. 2019 yılı sonuna doğru hem enflasyon hem de istihdam açısından güzel bir noktaya gelineceğini belirten Bakan Albayrak, “Türkiye zorlu dönemlerden geçmiştir. Tünelin sonunda kıymetli ve önemli ışık büyüyerek görünmektedir. diyerek sözlerini sürdürdü.

MALİ TABLOLAR SON DERECE OLUMLU

3 yıllık program açıkladıklarını ve burada en önemli yılın, özellikle dengeleme açısından 2019 yılı olduğunu belirten Albayrak; “ABD ve Çin arasındaki ilişki örnek alınmalı. Özellikle yapay zeka sektöründe Çin son derece etkin bir ülke. Benzer bir ilişkiyi İngiltere ve AB ülkeleri arasında da görebilirsiniz. Bu nedenle ABD’ye yaptığımız ziyaret farklı görüşmeleri barındıran bir ziyaret olmuştur. Türkiye’nin sadece ABD ile değil birçok alternatif ülke ile paydaş olmuşluğu vardır. Kazan kazan politikasını uygulamak zorundayız. Bu son derece önemlidir. Çok olumlu bir ABD yani Trump görüşmesi olmuştur. Aldığımız mesajları Cumhurbaşkanımıza ilettim. Kendisi diyalogların ve iletişimin her zaman açık olması ve kapıların kapatılmamasının gerekliliğine vurgu yapmıştır. Hem yapıcı hem de umutlandırıcı kısacası olumlu bir görüşme olmuştur.” diyerek programın sonunda ılımlı mesajlarını iletti.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu