Teknoloji

Akıllı yüzük ile kalp takibi devri başlıyor

Güney Koreli araştırmacılar kalp takibi yapılabilmesi için akıllı yüzük icat ettiler. Yapay zeka destekli giyilebilir olan bu akıllı yüzükler kalp ritmini yakından takip edebiliyor. Yüzük ile yapılan kalp ritmi takibi aynı zamanda EKG ile de yapıldı ve çıkan sonuçların şaşırtıcı olduğu bildirildi. Artık kollarda akıllı saatler yerine parmaklarda akıllı yüzükler görülecek gibi duruyor.

Yapay zeka destekli ve giyilebilir olan akıllı yüzükler Güney Koreli araştırmacılar tarafından kalp hastalıklarının belirlenmesinde yol gösterici olacağı söyleniyor. Ayrıca bu akıllı yüzüklerin çok yakın zamanda antriyal fibrasyon saptamasında kullanılması umut ediliyor. Antriyal fibrasyon yani kalp ritmindeki bozukluklar bu cihaz sayesinde kolayca ortaya çıkacak.

EKG’LER ÇEKİLDİ

Kalp Ritmi Derneği’nin bu haftaki Bilimsel Oturumları sırasında kalp ritmi bozukluğu olan 119 hastadan aynı zamanda EKG’ler çekildi. Çekilen EKGler fotopletismografiler (optik sensör tabanlı) ile karşılaştırıldı. Karşılaştırılma sonucu yüzde doksan altı buçuk ortalama güven aralığı olduğu bildirildi. Seul Ulusal Üniversitesi Hastanesi’nde ki Prof. Dr. Eue-Keun Choi, Yapay zeka destekli ve giyilebilir olan bu akıllı yüzükleri günlük aktivitelerde kullanmak istediğini söylüyor. Günlük aktiveler de antriyal fibrasyon (kalp ritmi bozukluğu) vakalarının araştırılmasında yardımcı olmak için akıllı yüzüklerini kullanacaklarını açıkladılar.

Akıllı yüzüklerin haftalık ya da günlük olarak şarj edilmesi konusu bilim adamlarının kafasını kurcalamaya başlasa da akıllı saatlerin yerini alacağa benziyor. Sadece kalp takibi yapacak olan bu Yapay zeka destekli ve giyilebilir olan akıllı yüzükler, akıllı saatler gibi özelliklere sahip değil. Antriyal fibrasyon (kalp ritmi bozukluğu) sorunlarının kolaylıkla ortaya çıkaracak ve her geçen gün geliştirilecek olan bu yüzükler şimdiden ilgi odağı oldu. Çok pahalı olan kalp izleme cihazlarının devrenin kapanacağı da söylentiler arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu