Sağlık

Akıllı Telefon Kullanımında Obezite Riski!

Gelişen akıllı telefon teknolojisi, yaşlılarda çok aşırı olmasa da  gençlerin hayatlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla akıllı telefon başında geçirilen uzun zaman hareketsizliğe neden olmaktadır. 2019 ACC Latin Amerika Konferansında daha önce yapılmış bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Bu araştırma sonuçlarına göre, günlük olarak beş saat ve daha fazla akıllı telefon kullanımı sonrası gençlerde, ilerleyen zamanlarda obez olma riskini yüzde 43 artırdığı gözlemlenmiştir. Tabi ki gençlerde obezite riskini artıran sadece akıllı telefon kullanımı değildir. Bunun dışında; abur cubur ve fast food gıda tüketimi oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Akıllı Telefonun Obezite Üzerindeki Etkisi

Yapılan araştırma, 360 erkek ve 700 kadın olmak üzere geneli 19 – 20 yaşları arasında toplam 1060 öğrenci ile yapılmıştır. 360 erkek öğrenci üzerinde yapılan araştırma sonucu erkek öğrencilerde yüzde 36,1, 600 kadın öğrenci üzerinde yapılan araştırma sonucu ise kadın öğrencilerde yüzde 42,6 oranında obeziteye meyil edildiği gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan kadın öğrencilerin yüzde 63,9 ihtimalle aşırı kilolu olabileceği, erkeklerin ise yüzde 57,4’lük ihtimalle aşırı kilolu olabileceği ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde gençlerin eğlence ve sosyalleşme kaynağı olarak kullandığı akıllı telefon ve tablet modelleri gelecekte onların sağlıklarını kötü yönde etkileyebilmektedir. Yapılan bu araştırma sonuçları dikkate alınması gereken önemli bir araştırmadır. Bu araştırma sonucunda dikkat etmemiz gereken en önemli faktör hareketsiz kalıyor olmamız ve bunun obezite üzerindeki etkisidir. Akıllı telefon başında ne kadar uzun süre kalıyorsak o kadar hareketsiz kalmakta ve buna alışmaktayız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu