Yaşam

Adıyaman Şehrinde Bulunan Yüzen Adalar Kıyıyla Birleşti!

Adıyaman Çelikhan ilçesinde ki Çat Barajında yer alan yüz adalar, barajlşarda ki suyun azalması sonucunda kıyıyla birleşmiş oldu. Baraj suyunda ki azalmalar adaların kıyı ile bir içe içe halde olmasına neden oldu. AA habere göre,  her mevsim doğal güzelliği ile binlerce turist çeken yerlerden birisi de yüzen adalardı. Özellikle Adıyaman şehrinde bulunan yüzen adalara yerli turistler oldukça fazla ilgi gösteriyordu. Fakat burada baraj suyunun azalmasıyla birlikte  adanın bir kısmı kıyıyla birleşti.

Böylelikle adaların bir bölümü kıyı bölümüne gelerek toprağa yapıştı. Gerçekleşen bu doğa olayı sonucunda ise çelikhan Kaymakamlığı bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Bölgeye bundan böyle oyun parkları, kamelya,  konuk evi ve piknik alanları gibi bölümlerin yapılacağı bildirildi. Bu sayede yüzen adalara daha fazla ziyaretçi trafiğinin çekilmesi planlanmış oluyor. Erken ziyaretçi olması durumunda da baraj suyunun diri şekilde kalması içinde çeşitli önlemlerin alınması bekleniyor.

Çelikhan Belediye Başkanı Açıklama Yaptı!

Çelikhan Belediye başkanı tarafından da açıklama yapıldı. Yapılan açıklama da ise yaklaşık oolarak 20 senedir çat baraj suyunun tutulduğunu ve bu barajdan da Malatya’ya su taşındığını belirtti.

Barajda ki suyun aşağıya çekilmesi sonucunda yüzen adalar oluştuğunun altını çizen Mustafa Bulut, baraj suyunun tamamen yok olmasını önlemek adına da çalışmalar yapacaklarının altını çizdi. Baraj suyunun azalması sonucunda adalar toprağa yapışmaya başlıyor. Yapılacak proje ile adaların suyun orta kısmında yeniden diri tutmayı planlıyoruz dedi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu