Sağlık

Acil Serviste Müdahale Edilmedi

Olay 2 gün önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşandı. Suruç Devlet Hastanesi acil servisine akşam saatlerinde Merva Tekçe isimli çocuk ailesi eşliğinde yüksek ateş şikayeti ile başvurdu. Acil servis doktoru gerekli muayenenin yapılmasının ardından çocuğu soğuk kompres uygulanmasını istedi. Bunun üzerine Merva Tekçe müşahede odasına alındıktan sonra aile müdahale yapılması için beklemeye başladı.

Uzun bir süre beklemelerine rağmen, müşahede odasında hiçbir sağlık çalışanı bulunmamasından dolayı müdahale uzun süre gerçekleşmedi. Çocuğunun ağlamalarına ve ailenin pek çok kez birilerine seslenmesine rağmen kimse odaya gelmedi. Bunun üzerine anne kantinden aldığı soğuk sular ve odada bulduğu pamuklar ile çocuğuna soğuk kompres uygulamaya başladı. Bu anları hastanın ailesi kendi telefonlarından kayıt altına aldılar. Görüntülerde ailenin sıklıkla nöbetçi sağlık çalışanına seslendiği duyuldu ve uzun süre beklediği ardından annenin müdahale yapmak zorunda kaldığı görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı Soruşturma Başlatacak

Uzun süre boyunca hiçbir görevli sağlık çalışanının gelmemesinin ardından anne çocuğunu kucağına alarak hastaneyi terk etti. Yaşanan bu olayın ardından Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü konu ile ilgili soruşturma başlatacağını bildirdi. Görevi başında olması gereken sağlık çalışanları hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli araştırmalar yapılarak, bazı yaptırımlar uygulanacak.

Çocuğunun tedavisi için gitmiş olduğu devlet hastanesinde yardım alamayan anne devlet hastanelerinin güvenilirliği ve yeterliliği konusunda halkın kafasında soru işaretleri oluşturdu. Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili gerekli hassasiyeti göstermesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu