Dünya

A.B.D İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları savundu

İsrail ordusu tarafından Gazze’ye düzenlenen hava saldırısı hakkında Abd Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Morgan Ortagus’tan açıklama geldi. İsrail ordusunun yaptığı hava saldırısında, içinde AA ofisinin bulunduğu binayı vurması için, “İsrail’i destekliyoruz ve menfur saldırılara karşı İsrail kendini savunuyor, yapılan saldırıya kayıtsız kalamaz, halkını ve masum insanları savunmak zorunda, bu durum basit bir durum değil” ifadesini kullandı. Morgan Ortagus, İsrail ordusunca Gazze’de düzenlenen hava saldırısı için Anadolu Ajansı ofisinin de vurulmasına dair bir değerlendirmede bulunmadı. AA muhabirinin, Anadolu Ajansı ofisine yapılan saldırıya yönelik sorusuna cevap vermeyen Ortagus, “İsrail kendini savunmak zorunda, elbette hakkını savunacak, kendilerine tam destek veriyoruz” dedi.

İSRAİL’E TAM DESTEK

Morgan Ortagus açıklamalarında, “Ülkemiz, İsrail’de yaşayan masum insanlara, sivillere ve topluma yönelik olan ve hala devam eden yoğun roket atışını ve saldırıları kınıyor. Bu şiddeti uygulayan kişilere ve bu saldırılardan sorumlu olanlara bu saldırganlığı derhal durdurma çağrısında bulunuyor ve bunu istiyoruz.” ifadesini kullandı. Ortagus açıklamalarına “İsrail’i tabi ki destekliyoruz, kendilerini korumak ve savunmak zorundalar, yanlarındayız ve bu saldırılara karşı kendilerini savunma haklarına saygı duyuyor ve tam destekliyoruz.” dedi.

ANADOLU AJANSI ÇALIŞANLARININ DURUMU

Gazze Şeridine yapılan roket atışı sırasında bombaların hedefi olan binada bulunan Anadolu Ajansı ofisinin 5 roketle vurulması binanın tamamen yıkılmasına sebep olmuştu. Saldırıda AA ofisinde çalışanların durumlarının iyi olduğu belirtilirken İsrail ordusunun roketli saldırılarının devam ettiği edinilen bilgiler arasındaydı.

Henüz bir resmi bilgi verilmemesine rağmen AA çalışanlarının sağlık durumunun iyi olduğu ve can kaybı bulunmadığı belirtildi. Gazze’den İsrail’e atılan roketleri sebep gösteren İsrail ordusu, Gazze’de bulunan birçok bölgeye hava saldırıları gerçekleştirerek içinde Anadolu Ajansı bulunan binayı da kullanılamayacak duruma getirdi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu