Sağlık

20’lik diş ağrısı enfeksiyona sebep olabilir

20’lik dişler, insanlarda bütün süt dişlerinin değiştikten sonra 16 ila 40 yaş arasında çene kemiğinin en arkasında çıkan dişlerdir. Kimi insanda dört adet 20’lik diş kökü bulunurken kimi insanda bir adet kök bulunmaktadır. Nadir olarak bazı insanların 20’lik diş kökü bulunmaz ve hayatları boyunca 20’lik diş çıkarmazlar. 20’lik dişler çene kemiği küçük olan insanlarda çıkarken yanında bulunan azı dişine baskı yapabilir. Bu durum ağrıya neden olur. Baskı yapmadığı ve kolay çıktığı durumlarda ise çene kemiğinde bulunan dişlerin sıkışmasına ve dişlerin çarpıklaşmasına neden olabilir. 20’lik diş ağrı yapmadan sorunsuz çıksa bile diş minesi zayıf olduğundan çürümeye çok müsait bir diştir. 20’lik diş kaynaklı oluşan ağrılar enfeksiyona ve iltihaba neden olabilir.

20’LİK DİŞ AĞRISININ BELİRTİLERİ

Kimi zaman oluşan apseler yüze kadar yayılabilir. Yutkunmayı zorlaştırıp ve ağzın açılmasını engelleyen travma oluşturabilir. Oluşan enfeksiyon ve iltihap geçene kadar dişe müdahale edilememektedir. 20’lik diş ağrısı, şişlik, yutkunma zorluğu, kızarıklık, lenf bezlerinin şişmesi şeklinde kendini belli eder. Bu belirtileri hissettiğiniz anda diş doktoruna görünmekte fayda vardır. 20’lik diş sadece dişin, diş etini yararak çıkamaması ve çene kemiğinde yana yatması ile cerrahi müdahale edilerek çekilir.

Cerrahi müdahale sonucu oluşan yara 7 ila 10 gün arasında iyileşmektedir. İltihap yapmaması için antibiyotik ağrıyı kesmesi için ağrı kesici doktorunuz tarafından verilir. Diş çekildikten sonra diş boşluğunda ufak kan pıhtısı oluşur. Bu pıhtı yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlar. Ağız dolusu su ile ağzı çalkalamak ya da tükürme refleksi bu pıhtıyı yerinden atar. Bu durum dişin çekildiği yerdeki kemik ve sinirlerin ortaya çıkması kaynaklı yaranın daha geç iyileşmesine ve hissedilen ağrının artmasına neden olur.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu