Dünya

180 yıllık ağacı kaldıran karı kocaya rekor ceza geldi

Amerika Birleşik Devletleri medyasında çıkan olaya ilişkin haberlere göre, San Francisco eyaletinin kuzeyinde bulunan Santa Rosa’da yaşam süren Toni ve Peter Thompson çifti, bir bölümü yasa ile korunmakta olan 137 dönüme yakın arazilerine yepyeni bir ev yaptırdı. İkili, arazide yer alan 180 yaşındaki tarihi meşe ağacını yerinden söktürerek yeni yaptırmış oldukları evin hemen yakınına diktirmek üzere müteahhit ile anlaşmaya vardı. Ancak çift, tarihi ağaca ve çevreye verdikleri zarardan dolayı mahkeme kararınca para cezası almaktan kurtulamadı.

BÖLGE ÇEVRE KORUMA YETKİLİLERİNDEN MÜDAHALE

Bir bölümü yasa ile koruma altına alınmış olan 137 dönümlük arazilerine ev yaptıran çift, asırlık meşe ağacını yerinden kaldırıp yeni evlerinin yanına diktirmek için müteahhitle anlaştı. Bunun üzerine iş makineleriyle sökülen asırlık ağaç, yeni yapılan evin yakınlarına dikildi. Ancak tarihi meşe ağacı yeni yerinde kuruyunca hemen bölge çevre koruma yetkililerince incelemeye alındı. Çifte ise meşe ağcıyla beraber çevrede bulunan diğer yeşillik ve ağaçlara zarar vermekten dolayı dava açıldı.

Toni ve peter Thompson çifti de Sonoma County Yüksek Mahkemesince, izin almaya gerek duymaksızın çevre koruma yasasına karşılık mağrurca, saygısız bir şekilde davranıp bilerek ve kasıtlı ihlalde bulundukları sebebiyle para cezasına mahkum edildi. Çift tamı tamına 586 bin dolar para cezası aldı. İddialar göre Thompson çiftinin, ilgili mahkeme kararının ardından sahibi oldukları 137 dönümlük arazilerini 8 milyon 450 bin dolar üzerinden satışa çıkardığı biliniyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu